Szerző Téma: Tuning, ramok, segítség! (unatkozok)  (Megtekintve 1054 alkalommal)

Nem elérhető Constantin

  • 685
  • Martinezz.bro
    • Profil megtekintése
Tuning, ramok, segítség! (unatkozok)
« Dátum: 2015. Január 01. - 03:02:56 »
+2 Show voters
Gondolkoztál már azon, hogy tuningolnád processzorodat, csak nem tudod milyen feltételei vannak a folyamatnak, milyen hardverigényei vannak az egésznek, mivel jár a teljesítménynövelés, mik a teendők? Unalmamban minden fontos információt összeszedtem a processzor tuningolásával, a ramok beállításával kapcsolatban.
Amióta meg van az \"új\" gépem, szinte napi szinten kísérletezgettem a processzorommal, hogy mit is tud ez a régi 775-ös 2x2 magos jószág (Q6600). Játszottam az FSB-vel, a feszültségekkel, a ramokkal, az északi- és déli híd beállításaival. Sikerült kellőképpen kiismernem a tuningot, ezért szeretnék segítséget nyújtani azoknak, akiknek régi processzoruk van, és egy kicsit (vagy akár nagyon) felakarják turbózni a teljesítményt. Sokszor válaszolnak/válaszolok számítástechnikai kérdésekre az LGA 775, AM1, AM2, 478 stb. foglalatokkal kapcsolatban, hogy érdemesebb inkább jövőképesebb, időszerűbb (FM2, AM3+ (időszerű kategória), 1155, 1150) foglalatra építeni egy új konfigurációt. Ha valakinek nincs pénze új konfiguráció kiépítésére, a tuning is egy megoldás. Kezdjük is a folyamat hardverigényeivel:
- tuningra alkalmas alaplap: ez elsősorban a BIOS beállítási lehetőségein látszik, hogy tuningra alkalmas vagy sem. Ha nem rendelkezik az alaplap BIOS-a működési frekvencia, FSB, ram időzítés stb. beállítási lehetőségekkel, akkor nagy valószínűséggel az alaplap túl régi ehhez a folyamathoz. Egyes esetekben segíthet a BIOS frissítése, viszont azt nem tartom biztonságosnak. Emellett fontos tudnunk a processzorunk FSB értékét, illetve azt a maximális FSB értéket, amelyet az alaplapunk bír. Nagyobb tuning esetén az északi- és déli híd feszültségének emelése miatt esetlegesen szükséges lehet valamiféle hűtés az alaplapra, nehogy bármiféle kár keletkezzen emiatt (alaplap túlmelegedése, végzetes károsodása).
- megfelelő tápegység: elsősorban nem a leadott watt teljesítménye a lényeg, hanem a tápegység márkája, pontos típusa. Rengeteg különbség van a Chieftechék féle CTG jelzéssel ellátott 400 wattos egység és a CODEGEN jóskáék féle 400 wattos egység között. Persze a leadott watt is fontos, de minőségi tápról legyen szó. Nagyon ajánlatos, hogy minél több biztonsági dolgot tudjon a tápegység az esetleges túlfeszültség, feszültségingadozás stb. elkerülése végett.
- megfelelő hűtés: ha az első kettő hardverünk megfelelő a leírtaknak, akkor szerezzük be a lehető legjobb hűtést, amit támogat a foglalat, belefér a gépházba. Gyári hűtővel nem ajánlom az overclockot (némely gyári hűtők is alkalmasak erre, ha rézmagosak). Fontos megjegyezni, hogy a vásárolandó processzorhűtő rézmagos legyen, és ne ezüstpasztát kenjünk rá (szar, maradjunk ennyiben).
- jól szellőző gépház: lehetőleg ne egy besárgult P1-es házba próbáljuk meg tuningolni bitang 3-4-5-6-7-8 éves processzorainkat. Törekedjünk, hogy a gépház a lehető legjobb legyen, és lehetőleg sok hely legyen ventilátoroknak szükség esetén.
Amennyiben a fentebb leírt hardverigények megvannak, elkezdhetjük a játszadozást. Mielőtt belevágnánk az egészbe, fontos megnéznünk, hogy alap órajelen mennyi a hőmérséklete a processzornak. Úgy gondolom, hogy alap órajelen a processzor ne legyen 35 fok felett. Ha afelett van, hanyagoljuk a tuningot, vagy takarítsuk ki alaposan a szerkezetet. Nem akarom pontosan kikeresgetni, hogy mit-hol-hogyan állítsunk be, inkább linkelek videót, amely pontosan bemutatja az egészet!
 
(Ez konkrétan egy Q6600-as processzor tuningját mutatja meg, igazából a régi alaplapoknak ugyanilyen a BIOS SETUP, és a videóban szereplő beállításokat kell követni! FONTOS, hogy nem a videóban szereplő mértékre állítsuk a feszültségeket, időzítést, FSB-t, hanem a processzorunk-alaplapunk viszonyaihoz, a körülményekhez képest megfelelően állítgassuk be az értékeket! HA VALAMIBEN MEGAKADSZ, KOMMENTBEN ÍRD LE A PROCESSZOROD PONTOS TÍPUSÁT, ÉS MEGPRÓBÁLOK/MEGPRÓBÁLUNK SEGÍTENI AZ ÉRTÉKEK BEÁLLÍTÁSÁBAN! ÍRD LE AZ ALAPLAPOD TÍPUSÁT, A PROCESSZOROD PONTOS NEVÉT, A HŰTŐD NEVÉT ÉS A TÁPEGYSÉGED NEVÉT IS!)
Mindezt azért írom le, mert nem értek teljes mértékben egyet ezzel a régi foglalatok \"lenézésével\" a mai processzorokhoz képest. Ezekből a régi cuccosokból ki lehet hozni az \"állatot\" a mai napig, mert nem sajnálták belőle az anyagok. Attól függetlenül, hogy a csíkszélesség elég magas, nem írhatjuk le a teljesítményt. Annyit okoz ez, hogy több feszültség kell neki (sokszor többszörös mennyiség) mint egy mai processzornak, és elég szépen tudnak fűteni. Nem húzom tovább a szót, beszéljenek a képek!
\"width=500http://kepfeltoltes.hu/150101/q6600tuning_www.kepfeltoltes.hu_.png[/img]
Ebből a régi Q6600-asból, ami köztudottan rengeteget zabál és kifejezetten melegszik, mit ki lehet hozni (NEM VÍZHŰTÉSSEL!).
\"width=500http://kepfeltoltes.hu/150101/q6600temperature_www.kepfeltoltes.hu_.png[/img]
A Hyper 612S kellően hűti a processzort még ilyen magas órajelen is.
Milyen eredményeket kapott gyári és milyet tuning beállítások mellett?
CPUMark: 2990 pont
CPUMark (tuning): 5083 pont
Intel Core i3-4160: 5086 pont
AMD Athlon II x4 760k: 4578 pont
Ezt a témát nem azért nyitottam, hogy a Q6600-at istenítsem, hogy milyen fasza, hanem hogy bemutassam nagy vonalakban ezt a lehetőséget is, akiknek esetleg nincs pénzük korszerűbb foglalatú konfigurációra. Ezekből is kilehet hozni olyan szintet, ami hozza a mai világban elvárt teljesítményt. Esetleges hibák lehetnek (fáradt vagyok), az egészet igazából unalomból írtam, nem volt jobb dolgom. :) Kérdésekkel nyugodtan bombázzatok, hibáimat tessék kijavítani! (Azért a Q6600 köré írtam az egészet, mert csak erről tudok személyes tapasztalatokat mondani, és megpróbáltam e-köré megírni a dolgot.) További jó újévet, BUÉK!

Nem elérhető .:Secur:.

  • 2430
  • GTA Hero
    • Profil megtekintése
Tuning, ramok, segítség! (unatkozok)
« Válasz #1 Dátum: 2015. Január 01. - 03:11:20 »
0 Show voters
Szép téma, na majd reggel elolvasom  ;)
Most nincs már hozzá türelmem.

Nem elérhető EnterR

  • Globális moderátor
  • 4223
  • dawg
    • Profil megtekintése
Tuning, ramok, segítség! (unatkozok)
« Válasz #2 Dátum: 2015. Január 01. - 03:57:37 »
+2 Show voters
A RAM tuningról írnék annyit, hogy a legkényesebb folyamat a tuningolásban. Nem elég csak a működési frekvenciát belőni a következő lépcsőfokra. A szignifikáns teljesítménynöveléshez a legapróbb dolgokat is át kell variálni, ezek hiányában a RAM elhasal bootolásnál, vagy legrosszabb esetben mindennapi használatkor.


A RAM-nak vannak különböző időzítései és késleltetései, mindegyik más funkciót lát el:
• tRAS: frekvenciaváltások száma egy adat két különböző blokkba váltásakor
• tRCD: egyszerre lefutó aktív és írás/olvasás parancs közti frekvenciasáv
• tRP: ugyanazon időpontban lefutó előtöltési és aktív parancs pillanatnyi frekvenciája (ekkor íródik egyetlen blokkba)
• tRC: minimum időintervallum két sikeres aktív parancskor egyetlen blokkban
• tWR: frekvenciasávok száma két olvasás/előtöltés parancs között
• CAS latency: időzítés a frekvenciasávok váltakozásához 2 READ parancs elvégzése között


Gyakorlatban ez így néz ki:
9-10-9-28 (átlagos CL9 időzítésű memóriamodul)
Általában ezekhez 1.5V (alacsonyprofil) vagy 1.65V (magasprofil) bemeneti feszültség tartozik.




Szóljatok, ha nem a témához tartozik, de ilyenkor már nincs ember a talpán, aki ezt végigolvassa.

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal