A játékról
A játéknak jelenleg alapvetõen két változata létezik, de ezek között sok a hasonlóság. Mindkettõben egy kvázi-végtelen és véletlenszerû világot generál a számítógép, ahol a játékosnak gyakorlatilag teljes szabadsága van, barangolhat, felfedezheti azt. A világ kockákból áll, anyaguktól függõen, mely kockákkal a játékos kapcsolatba léphet: elbonthatja (kibányászhatja), lerakhatja, és kombinálhatja õket. Minden egyes elem erõsen stilizáltan jelenik meg - maga a szereplõ is.
Elsõsorban a játékos kreativitására épít, ugyanis az elemekbõl jóformán bármi felépíthetõ, konstruálható. Bár konkrét célja, története a játéknak nincsen, alapvetõen a túlélés a feladat. A játékban erõs a fizikai oldal, különbözõ elemek segítségével komplex, összetett rendszerek (pl. zsilipek, liftek, ágyúk, zenegépek, számológépek,...) is építhetõk. A játékot lehet egyedül, vagy hálózaton keresztül, más játékosokkal együtt játszani szervereken. A két változat jelenleg Classic (Classic), Creative és Survival néven érhetõk el.
Dimenziók
Jelenleg 3 fõ dimenzió létezik a játékon belül:
World, azaz maga a világ: ezen kezd a játékos, gyakorlatilag megfelel egy valós Föld-típusú bolygónak. Különbözõ biom-ok jöhetnek létre, úgy mint pl. sivatag, óceánok, vagy akár tajga vagy dzsungel. Különbözõ ellenfelekkel találkozhat az ember éjszaka, vagy barlangok mélyén (az ellenfelek generálásához sötétség szükséges):
Zombi (Zombie): mely a leggyakoribb, lassú, az emberre közvetlenül próbál támadni. Idézõ tojás: Zombi
Óriási pók(Spider): mely képes a falon mászni, ugorva támad. Idézõ tojás: Pók
Csontváz (Skeleton): melyek íjjal és nyilakkal rendelkeznek. Az 1.4-es verzióban a Hervasztóval együtt megjelent \"Hervadó csontváz (Wither skeleton)\" nem íjat, hanem kõkardot használ. Idézõ tojás: Csontváz
Creeper: ez az élõlény a játék \"kabalája\". Ezek normál tempójú, zöld teremtmények, melyek ha kellõen közel kerülnek a játékoshoz, jellegzetes kanóchoz hasonló sercegõ hangot hallatva felrobbannak, egy kis krátert okoznak azon a helyen, ahol felrobbantak. Idézõ tojás: Creeper
Enderman: ezek a teleportálásra képes fekete élõlények csak akkor válnak agresszívvá, ha a karakter rájuk néz, (Csak ha a képernyõ közepén lévõ kis + jellel). Ha a játékos fején tök van, akkor nem támad. Idézõ tojás: Enderman (Bevégzõ)
Nyálka kockák (Slime): melyek a mély bányákban, üregekben találhatók, nem túl sûrûn spawnolnak. Kinézetük miatt gyakran hívják õket Takonyoknak. Idézõ tojás: Nyálka
Barlangpók: A pók barlangi párja mely az elveszett városokban található. Idézõ tojás: Bányapók
Termesz (Ezüstmoly): Az erõdökben él. Idézõ tojás: Ezüstmoly
Boszorkány: Mocsarakban él, egy faházban, ahol egy üst is található.
Denevér: A barlangok sötét részén élnek (teleportálnak). Az egyetlen semleges mob, mely tud repülni. Idézõ tojás: Denevér (1.4.2)
Falusi: nem játékoskarakter, falvakban élõ falusiak. Idézõ tojás: Falusi
Zombi falusi: Zombi falusi akkor keletkezik, mikor egy zombi úgy mar meg egy falusit, hogy az életben marad. Ritka, hogy a zombi tojásból Zombi falusi is keletkezik. Idézõ tojás: Zombi (Ritkán) (1.4.2)
A mobok a napfényen égésszerûen maguktól sebzõdnek.
A mobok ellen gólemek építhetõk:
Vasgólem: A vasgólemet építeni kell. Ezt úgy tudjuk megcsinálni, hogy egymásra rakunk két vasblokkot, a felsõ két oldalára is rakjunk egyet-egyet, majd végül a tetejére középre egy tököt. Ez a gólem megtámadja a Zombit, Pókot, Csontvázat és az Endermant, viszont a Creepert nem öli meg.
Hógólem: Ezt ugyanúgy építeni kell, akárcsak a vasgólemet, de ezt úgy tudjuk megépíteni, hogy egymásra teszünk két hóblokkot, majd a tetejére egy tököt. Ez csak az õrlángot támadja meg.
Nether, alvilág. Erre a pokolbéli tájra a játékos egy obszidiánból készített kapun át juthat el. Ezen a világon nem terem semmilyen növényzet, víz nem marad meg, viszont annál több a láva, és az éghetõ úgynevezett nether rock. Ritkán erõdítmények is elõfordulnak. Ezen a világon az ég vörös, és nem létezik a nappal-éjszaka ciklus. Folyamatos félhomály miatt a mobok gyakorlatilag bárhol és bármikor születhetnek. Itt más ellenfelekkel találkozhat az ember:
Zombimalacemberek (ZombiePigman): melyek csak akkor válnak harciassá, ha rájuk támad a játékos
Szellemek (Ghast): melyek hatalmasak, lebegnek és tûzlabdákat köpõ teremtmények. Jellegzetes sikolyszerû hangjuk általában végigkíséri az embert az alvilágbeli kalandjain.
Magma kockák (MagmaCube): rugószerû lények, melyek túlélik a lávatavakban való fürdõzést is.
Blaze-ek: melyek 3 tûzgolyót képesek az ember irányába kilõni gyorsan. Rendkívül veszélyesek, viszont erõdítményekben fordulnak elõ csak.
Witherskelton (Hervasztó csontváz): Az alvilágba ha leteszünk egy skelton tojást, akkor Witherskelton keletkezik. A csontvázzal ellentétben a Witherskeltonnak íj helyett kõkardja van. Idézõ tojás: Csontváz (az alvilágban)
The End, magyarul \"A Vég\". Egyetlen, a semmiben lebegõ sziget, amelyet obszidián és a csak itt elõforduló \"végkõ\" alkot, valójában a bevégzõsárkány fészke. Gyakran elõfordulnak itt Endermanek. A Végbe csakis a földalatti erõdítményekben elõforduló végzetportálokon át lehet eljutni. A végzetportál egy 4x4-es négyzet, amely ún. \"végzetportálkeretekbõl\" van kirakva. Minden keretbe egy \"végzet szeme\" való, amelyeket az endermanektõl szerezhetõ véggyöngyökbõl és blaze-porból lehet craftolni. Némelyik keretben már benne van a szem; ha a többit is kipótoljuk, egy fekete portál jelenik meg a padlón, a négyzeten belül, ebbe beleugorva juthatunk el a Végbe.
Enderdragon (Bevégzõsárkány): Fõ ellenség (Boss). Nehéz megölni, mivel az élete - ha nem pusztítjuk el az összes életújratöltõt - megsebzés után újratöltõdik. Idézõ tojás: Sárkánytojás (Kikel)
Enderman: ezek a teleportálásra képes fekete élõlények csak akkor válnak agresszívvá, ha a karakter rájuk néz (Csak ha a képernyõ közepén lévõ kis + jellel). Ha a játékos fején tök van, akkor nem támad. Idézõ tojás: Enderman (Bevégzõ)
Wither (Hervasztó): Minden mobot megtámad, rendkívül agresszív, veszélyes mob. Az 1.4.2-es verzióban jelent meg, a játékban szereplõ fõellenségmobok közül másodikként (az elsõ a bevégzõsárkány volt). Ha meglátja a játékost, akkor robbanó fejekkel támad. Idézõ tojás: Nincs. Építeni kell ún. lélekhomokblokkokat, T alakba helyezni, majd ezekre három \"hervadó csontváz (wither skeleton)\" koponyát rakni. A Hervasztó egy háromfejû, csontvázszerû repülõ lény, a játékban elõforduló minden blokkot (kivéve az alapkövet) képes áttörni, valamint pajzzsal képes körülvenni magát. Ha a végben megidézünk egy Hervasztót, akkor megöli az Endermaneket, majd megtámadja a végzetsárkányt. Érdemes megpróbálkozni azzal, hogy a Végbe nagymennyiségû lélekhomokot és hervadócsontvázfejet viszünk. Így amíg a Hervasztók lefoglalják a bevégzõsárkányt, mi nyugodtan elpusztíthatjuk az õt gyógyító végzetkristályokat. Problémát jelenthet azonban, ha a Hervasztók valamelyike menet közben ellenünk fordul, vagy ha a csatát túléli valamelyikük, így utána azzal is el kell bánni.
Elérhetõek még más dimenziók is, melyek modok, azaz kiegészítõk.
A játék fejlesztése
A játék fejlesztése 2009-ben kezdõdött és még máig is folyamatos nyilvánosság elõtt zajlik. A svéd Markus „Notch“ Persson a játék alapötletét az Infiniminer nevû játékból vette, ahol bányászattal lehetett pontot szerezni. Magát a játékot 2009 májusában kezdte el fejleszteni. Még ebben a hónapban kikerült úgynevezett alfaverziós változatban a publikum számára elérhetõ módon. Notch azt nyilatkozta, hogy az Infiniminer mellett olyan játékok inspirálták, mint a Dungeon Keeper, és a Dwarf Fortress. 2010 szeptemberében Notch és barátai közösen megalapítják a Mojang nevû vállalatot, aminek a keretein belül fejlesztik tovább a játékot. Ekkor a játék ára még 10 euró volt, viszont az év decemberében kijövõ bétaverziótól kezdõdõen már 14,95 euróra emelték azt.
A zenét Daniel Rosenfeld (alias C418) szerezte. A hangeffektek egy részét a Creative Commons licencû Freesound Project hangtárból vették A hangsáv külön is elérhetõ. A játékban felbukkanó falfestmények Kristoffer Zetterstrand olajfestményeinek pixel-art-variációi. A játékot Java nyelven fejlesztik. A grafikához a Lightweight Java Game Libraryt (LWJGL) használják. Az indításhoz legalább 5-ös verziószámú Java virtuális gép szükséges. Az elsõ kiadás óta számos béta-verzió jelent meg, majd 2011. november 18-án megjelent az 1.0.0-ás, \"végleges\" verzió, melyet azonban még mindig továbbfejlesztenek, újabb játéktartalommal, újabb funkciókkal bõvítenek, és hibáit is folyamatosan javítják.
Egy verziója Android alatt és a Sony Ericsson Xperia Play okostelefonjára is elérhetõvé vált, amiben azonban nem érhetõ el az összes funkció 2011 október 7-én egy tisztán Android alá, okostelefonok és Tablet-ekre fejlesztett verzió is megjelent. 2011 november 17-én a játék már iOS-re is megjelent. A játékot a Microsoft Xbox 360 játékkonzoljára a 4J Studios fejleszti. A játék az 1.2.3-as verzió óta már magyar nyelven is elérhetõ.
Pár hasznos infó!
Fejlesztõ Mojang
Kiadó Mojang
Tervezõ Markus \"Notch\" Persson Jens \"Jeb\" Bergensten
Mûvész Kristoffer Zetterstrand Markus \"Junkboy\" Toivonen
Zeneszerzõ Daniel \"C418\" Rosenfeld
Platformok Java, Android, iOS, Xbox 360, Raspberry Pi
Kiadási dátum PC (Java)
Classic: 2009. május 17.
Teljes: 2011. november 18.
Android 2011. október 7.
iOS 2011. november 17.
Raspberry Pi 2013. február 11.
Verzió 1.5.1 (snapshot: 13w17a)
Mûfaj Sandbox, szerepjáték
Játékmódok Egyjátékos, Többjátékos
Adathordozó Digitális terjesztés
Zenék a minecraftból
http://www.youtube.com/watch?v=152H73Ynzu0 A videókban néhány zene megismétlõdik nem az õsszeset linkeltem!! Biztos van tõbb is.
Egy admin vagy globális moderátor ha ugy gondolja kedve szerint csiszolhat/kiegészitheti a topicot.
FORRÁS
WWW.WIKIPEDIA.ORGCrafting receptek/utmutatók
Van egy 2x2-es crafting táblánk itt craftoljunk egy barkácsasztalt igy:
Ha kész vagyunk ezt kapjuk:
Receptek
Ásók (nem tudom látszik e mindeggyik változata)
Kapák
Csákányok
Kardok
Balták
Gyújtó
Lombszedõ
Térkép
RUHÁK!
Sisak
Vért
Nadrág
Csizma
EGYEBEK!
Ágy
Reapiter
Aranyalma
Cukor
Csónak
Deszka
Zenedoboz
Hangdoboz
Láda
Csille ládával
Fáklya
Félkõ
Kapcsoló
Gombaleves
Redstone fáklya
Gomb
Hótõmb
Homokkõ
Pecabot
Ij
Iránytû
Kemence
Gyorsitósin
Érzékelõsin
Kemencés csille
Dugattyú
Ragacsos Dugattyú
Ajtók
Csapóajtó
Kenyér
Kerités
Kõnyv
Könyvespolc
Töklámpás
Papir
Létra
Óra
Nyil
Bot
Kép
Sin
Tábla
Tál
Téglakocka
TNT
Torta
Csille
Vödör
Szineselemek
Lépcsõk
Kemence
Kemence változatai:
Alap állapotba
Használás közbe
Igy néz ki egy égetés.
Égetések:
Aranykõ+Hõhatás- Aranyrúd
Agyag+Hõhatás- Tégla
Fa+Hõhatás- Faszén
Egyenlõre ennyi a továbbiakban folytatni fogom.