http://www.lauffeuer-online.de/rr_450h__emergency_2012_logo.jpg[/img]
A játékot a Guadriga Games készítette és 2010-ben jelent meg. Kiadó a Deep Silver.
http://comsey.com/maxxl/images/stories/080130_CPU.jpg[/img]:
2.5 GHz processor http://www.pcparts.hu/shop/images/20080603102542__ingston_ram.jpg[/img]:
1GB:
256MB VRAM DirectX 9 compatible graphics card (min. GeForce 6/Radeon X1300 or equivalent) :
5GB szabad hely.Alapszituáció
Aki nem ismerné a játékot annak egyszóval úgy lehetne jellemezni, hogy mi vagyunk a diszpécser.
Adott egy katasztrófa (lezuhant repülõ, lavina, erdõtûz, nukleáris veszély) amit orvosolnunk kell. Az akcióban a 4 mentõ szervre támaszkodhatunk: Tûzoltóság, Mentõszolgálat, Rendõrség és a technikusok. Ez egyszerûnek tûnik viszont a legtöbb küldetésünk során mind a négyet alkalmaznunk kell és ha nem megfelelõen cselekszünk egy egy helyzetben akkor még nagyobb galiba akad.
A mentõ te vagy!
Ugyebár ez egyszerûnek tûnik, hogy tûzhöz kiküldöm a tûzoltókat azok meg eloltják.
Viszont a játék megcsavarja a mentés mûveleteit! A tûzoltóknak a felszerelése azonos azokkal amiket a való életben használnak. Poroltó, Tömlõk, Hõálló kesztyû, Hidegvágó, Felfújható trambulin, láncfûrész). A felszereléseinket kombinálva kell megoldanunk a katasztrófát. Ugyebár tény, hogy tömlõvel hatásosabb az oltás viszont ha nincs tûzcsap a közelben akkor ez a funkció meglõve.
Vagy mégsem? A jármûvek is igazodnak a valódi mentésben alkalmazottakhoz. Tehát ha nincs tûzcsap az sem probléma. Ott a water tender autó amire máris fellehet csatlakoztatni a tömlõket és mehet is az oltás. Viszont azt meg kell jegyezni tömlõkkel igen korlátozott a mozgás mert nem érnek el a végtelenségig.
Persze ha úgy gondoljuk túl veszélyes lenne a kis tûzoltóinkat (akikbõl 4 fajta érhetõ el a játékban: Búvár, Tûzoltó, Tûzoltó gázmaszkkal, Vegyvédelmis) bevezényelni a tûzbe akkor akár beküldhetjük a fecskendõsautókat. Itt 5 irányba ágazik el a lehetõségeink sora. Küldhetjük a normál fecskendõs autót ami gyors pontos ámbár közepes tûzerõvel bír. Viszont ha nagy a veszély akkor jön a páncélozott tûzoltóautó (jelentõsen lassabb az elõzõnél) amit egyenes a tûz belsejébe küldhetünk. Mert ugyebár semmi sem bírja a végtelenségig a magas hõmérsékletet. De ha nem tudunk közeljutni vagy feljutni a tûzhöz jöhet a létrásautó fecskendõvel. Ámbár hátránya neki, hogy nem emelt létrával csak torony irányba tud oltani. De ha ez mind kevés akkor jöhet az oltórepülõgép. Vagy ha ezek nem tudnak bejutni a célpontra akkor jöhet a nagy tûzoltóhajó és a mentõ tûzoltó hajó. (Gondolom nem kell mondani, hogy ezek szárazföldön nem funkcionálnak). A nagy tûzoltóhajó hatótávolsága igen korlátozott de nagyon nagy erõvel bír tûzoltás terén. A mentõ hajónkat a legjobban búvárok mozgatására és fuldoklók kimentésére használhatjuk.
A tûz igen veszélyes dolog a játékban. De még veszélyesebbek az emberek. Itt tényleg reális lett a játék mert a járókelõk imádnak bámészkodni menni. Ilyenkor be kell vetnünk a rendfenntartó erõinket és megy megafonnal a Paddyvagonba utasítani a kéretlen látogatókat és egybõl evakuálni a zónából õket. Mert ha nem tesszük meg könnyen több sérültünk lesz ami annyit jelent, hogy az irányítás kicsúszik a kezünkbõl.
Nem csak közrendõrök állnak a szolgálatunkra. A kommandót is irányíthatjuk, speciális helikopterek, uav felderítõk, SWAT helikopter, Rendõrségi helikopter, Tömegoszlató vízágyú, APC, Evakuáló autó tényleg minden ami szem és száj ingere!
Minden jármûben más más speciális felszerelés és osztag van. Közrendõrök csak útzárakkal, elterelésekkel, megafonokkal, bilinccsel vannak felszerelve. Viszont a kommandó és a mesterlövészek már villanógránát pisztolyokkal oszthatják az áldást. Ámbár nem szerencsés lelõni a gyanúsítottakat mert az csak plusz feladat nekünk. De a végszükségben meg kell tenni. A speciális eszközeinket kell kombinálnunk egy egy küldetés megoldására. A játék közepe és vége felé már komoly hangsúlyba jut ez az osztag is. Az elején még nem annyira lényeges.
Persze ezek az osztagok semmit sem érnek a Technikusok nélkül. Technikusoknak vannak a legspeciálisabb felszerelései. Nehéz daru, Hegyimentõ helikopter, Ponton híd építõ jármû, Mûszakis autó. Ezeket a jármûveket már egyszerûbb használni hiszen a Nehéz daru kövek/hulladék mozgatására alkalmasak, Hegyimentõ helikopter tetõkön, süllyedõ hajón, lavina alól elõásott emberek mentésére a legalkalmasabb. Persze én arra is használtam, hogy a tûzzel körbevett sérülteket kimentsem. Viszont tény, hogy sokrétûen alkalmazható de egy mentés igen hosszadalmas vele. Ezért csak akkor használjuk amikor szükség van rá. Ha mindenkit helikopterral akarunk kimenteni akkor kicsúszunk az idõbõl. Ami igen komoly ellenségünk a játékban. A helikopter után a leggyakrabban használt jármû a daru. A daruval emelhetjük le a nehéz tárgyakat a sérültekrõl. A következõ jármûvel ponton hidat tudunk építeni ami igen lassan épül meg viszont nagyon hasznos mert ha egy folyó elzárja az utunkat akkor csak helikopterrel juthatunk át vagy ponton híddal. Végül de nem utolsó sorban a mûszakis autó következik. A jármû mellé egy technikus jár aki képes elektromos vezetékeket lekapcsolni, gázcsöveket nyomás alól levenni, kaput kinyitni vagy biztosítékot javítani. Nem túl gyakori az alkalmazása de igen fontos!
Végül de nem utolsó sorban a mentõ osztag. Ez a leggyakrabban használt segítségnyújtó szerv. Felszereléseik között van az orvosi kocsi, mobile intesive care unit, mentõhelikopter, kutyás mentõ és a betegszállító. Az alkalmazásuk igen egyszerû. Sérülthez kimegy az orvosi kocsi. Orvos ellátja majd a betegszállító beviszi.
Ámbár erre nincs mindig lehetõségünk sok minden akadályozhat minket ebben az egyszerû feladatunkban. Ha akadály állja el az utunkat és nincs idõ eltakarítani akkor érdemes a mentõhelikoptert beküldeni. Feltéve ha van landolásra alkalmas pont. Ha nincs akkor a mûszakisok helikopterével kell kimenteni a sérültet.
De az is elõfordulhat, hogy nagyon sok sérültünk van és nincs idõ forgolászni a betegszállítóval. Ilyenkor jön a MICU a képbe. Képes akár 9 sérültet egyszerre befogadni és az állapotukat végig stabilon tartani.
Ezek a jármûvek szépek hasznosak és jók de ha nem tudjuk hol a sérült akkor nem érünk velük semmit. A kutyásmentõvel felkutathatjuk a sérülteket akiket betemetett a törmelék vagy lavina. Vagy a daruval kell eltávolítani róla az objektumot vagy a kutya kiássa a lavina alól.
http://games.kitguru.net/wp-content/uploads/2010/12/8789emergency2012_Koeln.jpg[/img]
http://ungvarmod.ucoz.hu/_nw/0/18269892.jpg[/img]
A küldetés felépítése
Nyomokban spoilert tartalmaz.Tehát adott egy katasztrófa: földrengés.
Több sérült, esetleg tûz, veszélyes kiömlött anyagok, katasztrófa túristák bármi elõfordulhat amikre nekünk egybõl reagálnunk kell. Ami nem egyszerû.
A játék igen nehéz szerintem mert ha egy szituációt rosszul ítélsz meg akkor még nagyobb galibát okozhatsz. De térjünk vissza a földrengésünkhöz.
Földrengésnél általában több sérült van esetleg tûz is kiüthet. Elõször is érdemes a tûzzel foglalkozni. Itt a játék igen reális lett mert tényleg pillanatok alatt továbbterjedhet és akkor már nem fogunk tudni könnyen elbírni vele. A tûznél az elsõ dolog amit meg kell állapítanunk az a környezet. A környezettõl függõen kell kiküldenünk a tûzoltóinkat (csak freeride módban ugyanis campign játékmódnál már a jármûveink elõre adottak). Célszerû olyan helyre tartálykocsit küldeni ahol kevés a tûzcsap a közelben. A tartálykocsinkat mindig tartsuk távol a robbanékony tárgyaktól (gáztartály). Érdemes 1-2 tûzoltót ráállítani ezek hûtésére mert egy robbanás tényleg megkétszerezheti a tûz méretét. Ha nagyon nagy tûzzel van dolgunk akkor a páncélozott fecskendõsautót nyugodtan küldjük be a tûz szívébe nyugodtan! Nagyon hasznos tud lenni.
Amint a két lényeges jármû megérkezett azok után kell kihívni a könnyû fecskendõsautókat. Mindig az éghetõ anyagok felõl oltsuk a tüzet. Ellenkezõ esetben csak magunknak nehezítjük meg a küldetést.
Amint a tûz már oltás alatt áll foglalkozhatunk a sérültek ellátásával. Igen egyszerûen a szituációnak megfelelõen orvosi kocsival betegszállítóval esetleg helikopterrel a helyszínen sérülteket ellátjuk majd bevisszük õket a kórházba.
Több fajta küldetéstípus van ez a legegyszerûbb amit most felvázoltam. Nem akarok mindent elspoilerezni.Összesítve
Összesítve a játék alapötlete nagyon jó és a megvalósítás is elfogadható. Az emergency 4-hez képest ez a rész már képes fenntartani a játékos érdeklõdését. Igaz jóval nehezebb a játék. Ami még eltér a 4. részhez képest, hogy kampány módban már nem mi hívjuk ki az egységeket hanem elõre meg vannak adva. (Sajnos ez is nehezít a játékon).
Egyetlen dolog amibe beleköthetnék az a grafika. Nem hozza a 2010-es színvonalat.
Gentleman