Szerző Téma: Újabb fúrás a Marson az életért  (Megtekintve 768 alkalommal)

Nem elérhető pisti525

  • 906
  • One Shot, One Kill
    • Profil megtekintése
Újabb fúrás a Marson az életért
« Dátum: 2013. Március 13. - 17:43:20 »
0 Show voters
Sziasztok!Hát nem tudom hogy ilyeneket kiket érdekel mert engemet ezek érdekelnek :) :
 
A NASA bejelentése szerint a Marson olyan anyagokat találtak, melyek bizonyíthatják, hogy a bolygó korábban alkalmas volt az élet kialakulására. Ezért a Curiosity nemsokára újabb fúrásokat végez, hogy megerõsítse, lehetséges volt a mikrobiális élet a mai vörös bolygón.
 

\"marsjaro.jpg\"
 


Az elsõ kõzetelemzések eredményei szerint lehetséges volt a mikrobiális élet a Marson. Ennek bizonyítására újabb fúrást hajt végre májusban a a bolygót kutató ûrjármû, a Curiosity.
Az amerikai ûrkutatási hivatal, a NASA szakemberei keddi washingtoni sajtótájékoztatójukon jelentették be, hogy a Mars-járó február elején vett kõzetmintájában a többi között kén, nitrogén, foszfor és szén nyomaira bukkantak, azaz olyan kémiai anyagokra, amelyek az élet keletkezésénél fontos szerepet játszanak.
 
 
\"mars11-1000x513.jpg\"
 


A Curiosity marsjáró landolása 2012. augusztus 6. (Greenwichi idõ szerint 5 óra 31 perckor, közép-európai idõ szerint 7 óra 31 perckor). A robot leszállóhelye a 155 kilométer átmérõjû Gale-kráter.
A Curiosity a múlt hónapban landolási helyén, a Gale-(Szélvihar-)kráterben vett mintát, olyan erezett és szemcsés üledékes kõzetbõl, amelynek formáját valaha víz alakíthatta. A víz, amely egykoron a Marsnak ebben a Sárgakés-öböl elnevezésû térségében folyt, valószínûleg iható volt – közölte John Grotzinger, a Curiosity-program vezetõ kutatója. A talajminták vélhetõleg még abból az idõbõl valók, amikor a mai vörös bolygó még szürke Mars volt.
 
 
\"mars2.jpg\"
 
Az elsõ minta elemzése egyelõre megállt annál, hogy megerõsítse a földihez hasonló élethez szükséges szerves anyagok jelenlétét. A tudományos mûveleteket a számítógéphiba miatt felfüggesztették, de ezt várhatóan még a héten elhárítják.
A következõ hónapban is késlelteti majd a kutatást, hogy a Föld és a Mars együttállásának következtében szinte bizonyosan hetekre megszakad a rádiókapcsolat a Mars-járóval. Májusban viszont, miután a kapcsolat helyreáll, a tudósok szerves vegyületek után kutatva egy második lyukat is fúrnak majd a kráter üledékes kõzetébe.
 
\"mars3.jpg\"
 
David Blake, a Curiosity-projekt vegyi és kõzettani vezetõ kutatója szerint, ha nem találnak ilyet, az sem zárja ki, hogy a terület alkalmas az élet kialakulására, mert a mikrobiális anyagcserének nem feltétele, hogy a geológiai környezet szenet tartalmazzon. A kutatók elmondták, hogy a felfedezés nem azt jelenti hogy biztosan volt élet a Marson, hanem arra bizonyíték, hogy élethez alkalmas volt valaha a bolygó, és ez a tény önmagában szenzáció.
A NASA 2,5 milliárd dolláros összköltségû, csaknem két évre tervezett Curiosity-programjának célja, hogy kiderítse, létezhettek-e valamikor olyan feltételek a Marson, amelyekben akár mikrobiális életformák is kifejlõdhettek.
 
« Utoljára szerkesztve: 2013. Március 13. - 17:48:52 írta pisti525 »

Nem elérhető SnicK

  • 7521
    • Profil megtekintése
Újabb fúrás a Marson az életért
« Válasz #1 Dátum: 2013. Március 15. - 16:11:23 »
0 Show voters
Kell, hogy legyen máshol is élet, még ha nem is hasonló a miénkhez. Nem hiszem, hogy értelmes vagy kevésbé értelmes létforma csak a földön tud kialakulni.

Nem elérhető pisti525

  • 906
  • One Shot, One Kill
    • Profil megtekintése
Újabb fúrás a Marson az életért
« Válasz #2 Dátum: 2013. Március 15. - 22:23:31 »
0 Show voters
Idézetet írta: Joszip date=1363360283\" data-ipsquote-contentapp=\"forums\" data-ipsquote-contenttype=\"forums\" data-ipsquote-contentid=\"34817\" data-ipsquote-contentclass=\"forums_Topic
Kell, hogy legyen máshol is élet, még ha nem is hasonló a miénkhez. Nem hiszem, hogy értelmes vagy kevésbé értelmes létforma csak a földön tud kialakulni.
 
Egyet értek én is! :)

Újabb fúrás a Marson az életért
« Válasz #3 Dátum: 2013. Március 16. - 20:27:49 »
0 Show voters
\"A Mars felszínén élettel kapcsolatos kísérleteket az 1970-es években a Viking-1 és -2 ûrszondák leszállóegységei végeztek. Radioaktív anyagok segítségével elsõsorban azt vizsgálták, hogy megfelelõ körülmények között, víz hozzáadásával kimutathatóak-e a marstalajban anyagcserére utaló jelek. A négy kísérletbõl három negatív, egy pedig pozitív, életre utaló eredménnyel zárult. A kísérleteket azóta a Földön többször megismételték, bizonyos esetekben steril mintákkal is volt, amelyik pozitív eredményt adott, viszont volt, amelyik földi mintában sem tudott élettevékenységet kimutatni. A Mars felszínén a közeljövõben a Mars Science Laboratory fog élettevékenység nyomai után kutatni, melyet 2011-ben terveznek indítani.\"


Forrás: Wikipédia

 

SimplePortal 2.3.7 © 2008-2024, SimplePortal